Hero

Komunitníenergetika

Obce v Česku mají potenciál stát se hlavními průkopníky v tzv. komunitní energetice. Díky novele energetického zákona Lex OZE 2 mohou od roku 2024 obce zakládat energetická společenství. Od poloviny roku pak budou moci obce vyrobenou energii mezi občany sdílet, a tím pádem ušetřit díky levnější energii. Dobrý projekt větrných elektráren zahrnuje zapojení občanů, firem a obcí, aby mohli využívat čistou elektřinu z větrných turbín za zvýhodněných podmínek.

1) Komunitní energetika s větrnými elektrárnami umožňuje místním obyvatelům sdílet výhody z jejich provozu. Občané, kteří se zapojí, mohou dostat:
2) Nižší účty za elektřinu – díky výrobě vlastní energie mohou ušetřit na nákladech za elektřinu. Energetickou nezávislost: Vlastní zdroj energie snižuje závislost na velkých energetických společnostecha výkyvech cen na trhu.
3) Ekologické přínosy: Větrná energie snižuje emise skleníkových plynů a podporuje udržitelný rozvoj.

 

 

Víte, jak funguje komunitní energetika?

Komunitní energetika je založena na myšlence, že si skupina lidí může vyrábět společně energii, především elektřinu, z obnovitelných zdrojů a následně ji mezi sebou sdílet.
Prvním krokem je založení tzv. Energetického společenství, které umožní sdílet vyrobenou elektřinu skupinám až s 1000 členy na území obcí s rozšířenou působností. Pro vznik energetické společenství bude třeba založit právnickou osobu, družstvo nebo spolek.
Poté bude třeba se zaregistrovat u Energetického regulačního úřadu. Členové společenství se zároveň dohodnou na tom, kdo kolik bude odebírat energií (tzv. alokační klíč) a tyto informace, včetně EAN kódů, nahlásí společenství na Datové centrum, které je následně předá Operátorovi trhu.

 

Přijde Vám to komplikované? Nemusíte mít starosti, pro občana je to naprosto jednoduché!

Občan u distributora požádá o bezplatnou výměnu elektroměru s průběžným měřením. To je z pozice občana vše. Občan nemusí měnit svého dodavatele elektřiny, ani cokoli jiného. Občan tak bude místo jedné faktury hradit dvě. Jednu do energetického společenství (za silovou elektřinu z větrníku) a duhou svému smluvnímu dodavateli (celkové distribuční poplatky a silová elektřina „při bezvětří“). Detailní vyčíslení (kdo dodal kolik elektřiny komu a kdy) bude zajišťovat za základě chytrých
elektroměrů centrální Elektroenergetické datové centrum zřízené ze zákona a provozované společně hlavními distribučními společnostmi (ČEZD, E.GD, PRE).

O všechno ostatní se za Vás postará investor. Investor VTE se smluvně obci zaváže, že do Společenství bude dodávat vyrobenou elektřinu za pevnou částku. Distribuční poplatky občan nadále hradí dle svého jističe a sazby, stejně jako nyní. Pokud nastane úplné bezvětří a VTE nebude vyrábět dostatek elektřiny pro spotřebu obyvatel, odebírá občan standardně elektřinu od svého dodavatele a hradí mu cenu, kterou má s dodavatelem sjednánu.

Contact background

Máte nějaký dotaz?

* Údaje označené hvězdičkou jsou pro odeslání dotazu nezbytné.

Campfire

Připojte se

Campfire